Teknolojinin Sinema Sektörüne Fayda ve Zararları
  • admin
  • 257 views
  • Haziran 7, 2018
  • 0
  •  

Teknolojinin Sinema Sektörüne Fayda ve Zararları

Teknoloji şüphesiz insanın hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Ancak son yıllarda teknolojinin bazı sektörler üzerinde olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanlarıda epey arttı. Bu sektörlerden biri de sinema sektörüdür. Faydalarından başlayacak olursak, evet 3 boyutlu film teknolojisi gerçekten sinemaya yepyeni bir tat getirdi. Daha gerçekçi hale gelen sinema sektörü izleyicide merak ve ilgi uyandırdı. Bunun yanı sıra görsel efektler bakımından kusursuz hale gelen sinema sektöründe bu doğrultuda maliyetlerde arttı. Sinema sektörünün faydaları bakımından teknolojinin birçok faydası daha vardır elbet. Ancak sinema sektörüne teknolojinin zararının olduğu hatta daha fazla zararının olduğu kanısındayım.

Teknolojinin Sinema Sektörüne Fayda ve Zararları

Teknolojinin Sinema Sektörüne Fayda ve Zararları

Sinema sektöründe teknolojinin ilerlemesiyle beraber senaryolara gereken önem artık verilmiyor. Senaryolar son derece sıradanlaşmaya başladı. Yapımcılar artık nasıl bir senaryo yerine nasıl bir görsel efekt mantalitesiyle düşünmeye başladı. Bana göre bi filme istediğiniz kadar görsel efekt ekleyin, isterseniz o filmi 10 boyutlu yapın, benim için önemli olan o filmin senaryosudur. Son çıkan filmleri hatırlayalım, bu filmler bizi düşündürüyor mu? Eve geldiğimizde bu filmler bizi sorgulatıyor mu? Benim için filmdeki önemli kriter budur. Tabiki de görsel efekt de olacaktır. Ama sürekli görsel efektler, boyutlar ile filmleri tasarlamak yerine sinemanın ana malzemesi olan senaryoyu kurguyu da yabana atmamalıyız. Eski filmlerdeki tadı şahsen ben alamıyorum. İmdb sitesine girin kaç film son 10 yılda ilk 10 a girebilmiş bu sitede. Bir Yeşil Yol bir Forrest Gump bir Esaretin Bedeli gibi yapıtları günümüzde bulmak neredeyse imkansız gibi.

Sinema sadece gürültü ile izlenen 2-3 saatlik zaman harcanan bir şey değildir, sinema aynı zamanda ders verici yani didaktik olmalıdır. Mesela bir korku filmi izliyorsunuz çoğu izleyici bunu farketmiştir, bir grup arkadaş kampa gidiyor ve orda korku dolu şeylerle karşlıaşıyor, şişman ve gözlüklü olan ilk ölüyor. Artık izleyiciler bu tür şeyleri ezberledi. Sinema kendini tekrar ediyor. Yeni bir arayış, yeni bir fikir çok zor bulunuyor artık. Ben bundan 8-9 yıl önce sinemaya gittiğimde insanlar sinema salonundan şaşkın ifadelerle, tartışarak, sorgulayarak çıkarlardı. Şimdiki sinemalardan ise sanki kütüphaneden çıkar gibi çıkıyor gençler. Yani yüksek bütçeye, şaşalı fragmanlara fazlasıyla doyduk. Artık biraz daha işlevi basit ama anlamı derin filmlerin yer alması gerekiyor. Böyle filmlerde yok değilmi var tabiki, ama bir elin 10 parmağını geçmez son 10 yılda sinema yapımcılarının kafalarında ben nasıl para kazanırımdan çok ben nasıl izleyiciyi memnun ederim sorusunun oluşması gerek bence. Yoksa korsan şekilde bu filmleri izleyenlerin sayısı epey artacak. Çünkü filmi izlemeye giden izleyicinin o filmi izlenmeye değer bulması lazım. Bu da o filmin ana fikri ve temasına bağlıdır. Yani kısacası teknoloji biraz dursun, artık yaratıcı senaryolar ve anlamlı filmlerin zamanı geldi.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ