• admin
 • 435 views
 • Mayıs 30, 2017
 • 1
 •  1

Öğretmen ve Eğitim Filmleri

Şimdi sizlere her öğretmene ve öğretmen adayına mesleğini bir kez daha düşündürecek ve sorgulatacak filmleri açıklayacağız.

Sizlerde bu zamana kadar öğrendiğiniz, birliğiniz. Gördüğünüz. Tecrübe edindiğiniz bütün bilgi ve kavramları unutun çünkü onların hepsi birer masal.

Çünkü Muhattap olduğunuz insanların bu büyük veya küçük olabilir.

Eğer ki hayatı boyunca yeniliklere açık değilse kişi devrimler yapmamışsa öğrendiği her şeyin anlamlı olduğunu düşünüyorsa  ve hayatı eleştiremeyen sorgulayamayan öğretemeyen  aynı şekilde hayatı farklı şekilde yürütme imkanı olan insanlar varsa aranızda öğretmenlik mesleğini kesinlikle seçmemeli yapıyor ise de mutlaka bırakmalıdır.

Şimdi anlatacaklarımız Öğretmenlik mesleğini sınavdan, sırada düzgün oturmaktan, eğitimden  ibaret olduğunu düşünmeyen Öğretmen sınıfa girdiği anda bütün öğrencilerin mutlaka kalkmış olmaları gerektiğini bir saygı göstergesi olarak düşünmeyen öğretmenlerimiz içindir.

Şimdi filmlerimizi teker teker anlatalım;

1.( KORO ) LES CHORISTES; yani KORO izlenilebilecek en güzel filmlerden bir tanesidir mutlaka tavsiye ediyoruz.

2004 yılında Fransa da çekilmiş bir dram filmidir.

Bir müzik öğretmeninin okuldaki sorunları olan çocuklara yardım edip müzik ile onların sorunlarını çözmeye çalışmasını konu almış bir filmdir.

Aynı zamanda film oldukça ünlü olarak bilinen Fransa’nın oscar’ı olarak nitelendirilen César ödülünede layık görülmüştür.

2.( YERDEKİ YILDIZLAR ) TAARE ZAMEEN PAR; Öğretmenlik ve eğitim üzerine anlatımıyla izlenebilecek filmlerin başında gelmektedir.

Bu filmde Baş rolde kavgacı, tembel, yaramaz bir çocuk olan İSHAAN’ın hikayesi anlatılmaktadır.

Bu çocuk o kadar yaramazdır ki sınıfta bile kalmıştır.

Bir çok insan tarafından dışlanan, kafası hiç bir şeye çalışmayan basmayan bir çocuktur.

Bir tek sorunu sürekli hayal düntasında yaşıyor olmasıdır.

He unutmadan bir sorunu daha var oda ısrarla sürekli acaba bu çocuğun nesi var ne oldu buna diyen resim öğretmenizir.

 1. ( ELVEDA ÇOCUKLAR ) AU REVOİR LES ENFANTS; Konusu 2. Dünya savaşında yaşananlar o yıllarda olan olaylar olan  bir filmdir.

Nazilerin baskısı altında eğitim vermeye çalışan bir okul ve bu okulda öğrenim gören iki iyi arkadaş öğrencinin hikayesi anlatılmaktadır.

Nazilerin baskısına rağmen okul yönetimi onlarda gizli olarak okulda üç Yahudi öğrencinin gizlenmesini sağlamaktadır.

Bu film oldukça iç burkan ve üzen bir filmdir ancak mutlaka izlemeye değer.

 1. ( KARA TAHTA ) BLACKBOARDS; Filmin konunu dram olup insanı resmen dram krizine sokabilecek değerde bir filmdir.

Öğretmenlerin bıkmadan, usanmadan sırtlarında kara tahtalar ile gezerek her yerde öğrenci aradıklarını ve bu şartlarda yaşamanın zorluklarını sıkıntılarını anlatan bir filmdir.

Sırtlarında taşıdıkları tahtalar kurşunların, bombaların hiç eksilmediği o bölgede  sıradan bir tahta değildir.

Aynı zamanda bu film mükemmelliğiyle jüri özel ödülünü de almaya hak kazanmıştır.

 1. ( ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ ) DEAD POETS SOCİETY; Bu filmi bilmeyen kesinlikle yoktur eğer varsa çok şey kaçırmış olmalarını bilmeleri gerekmektedir. ( desek de sakın inanmayın )

1959’lu yıllarda olan bir filmdir.

Welton Akademisinde okuyan saçma sapan koşul ve kurallarla eğitim görmeye çalışan öğrencilerin ve de onları bütün zorluklara rahmen edebiyat ve şiirle tanıştırmaya çalışmakta olan bir öğretmenin hikatesini anlatmaktadır.

 1. ( TEPETAKLAK NELSON ) HALF NELSON; Kesinlikle diğer filmlerle bir tutulmaması gereken harika bir film niteliğindedir.

Özellikle bağımsız durumuyla simenaya ayrı bir keyif ve tat katmıştır.

Bu filmin konusu öğrendilere özgür düşüncelerden, varoluşlardan bahseden ve diğer öğretmenlere göre öğrencilerle arasında daha sağlam, düzgün ve sıkı bir bağlantı olan bir öğretmenin hikayesini konu almaktadır.

Mutlaka izlemeye değer bir film olup öğrenci öğretmen arasında da nasıl gerçek dostluk ve arkadaşlığın olabileceğini anlatmaktadır.

 

 

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 1 YORUM YAPILMIŞ

  halil okur Temmuz 24, 2017 - 6:53 pm

  Ölü Ozanlar Derneği müthiş bir filmdi. Bu konuda yazılmış harika kitaplar arasında Küçük Ağacın Eğitimi’ni de saymak gerekir bence…