• admin
  • 428 views
  • Haziran 3, 2017
  • 0
  •  

Kelebek Etkisi

Kaos teorisi, son yıllarda “kelebek  etkisi” kavramıyla ünlendi. Kelebek etkisine göre, İngiltere’deki büyük kasırganın nedeni Çin’de yaşayan bir kelebeğin bir kanat çırpışına bağlı olabilir, fakat bu teoriyle ilgili problemler olabileceği düşünülür. Bu problemler, kaos teorisiyle gerçek hayattaki uygulaması arasındaki farklardan doğar. İngiltere’deki kasırgaya yol açan hangi kelebektir? Cevabı: Herhangi biri, ya da hiçbiri…

Çoğu zaman şunu söylemek uygun olacaktır: Kasırgaya neden olanın bir kelebek olduğunu tam olarak bilemeyiz. Çünkü kasırgaya neden olabilecek birçok özel neden vardır. Kasırgaya yol açan neden, İngiltere’nin kasırga sezonunda olmasına bağlı olabilir.

Eğer dünyada birçok olay, örneğin hava durumu, küçük ve başta etkisiz görünen bir olaya bağlıysa, bu sadece bir kelebeğin kanat çırpışından öte, daha birçok neden olabilir. Kasırganın tek bir kanat çırpışına karşı duyarlı olduğu doğru olsa bile, tek bir kelebeği tüm olaydan sorumlu tutmak yanlış olacaktır.

Teorinin bu isimle anılması, 1961 yılında, hava tahmincisi Edward N. Lorenz tarafından olmuştur. Kelebek etkisi, kaos teoreminin bir prensibi olarak daha önceden ortaya atılmış olsa da, Edward N. Lorenz bunu bir adım daha ileri taşımıştır. Kaos teorisinin de kaynağında yatan temel olgu, aslında bir kelebeğin bir kanat çırpışı kadar küçük etkiler tek başına bir olayı meydana getiremese de, küçük olaylar birleştiğinde ya da olayı aktive etmek için diğer etkilerin üzerine eklendiğinde, büyük hadiselere yol açabileceği yönündedir. Buradaki kelebek örneği, prensibin daha iyi anlaşılması için verilmiş bir örnektir. Bardağı taşıran son damla örneğinde olduğu gibi…

Bazen hayatta her şeyin birbirine bağlı olduğunu unuturuz. Hatta çoğu zaman bunu göz ardı ederiz. Aslında yaşadığımız sonsuz evrenle ne çok görünmez bağımız olduğunu, birbirimize davranışlarımızın bize farklı şekillerde nasıl sirayet ettiğini unuturuz. Oysaki yaşadığımız dünya bir bütün ve biz de onun önemli birer parçasıyız. Biz olmadan o bütünün tamamlanamayacağını ve ne kadar önemli olduğumuzu bazen önümüzden geçen bir kelebek sayesinde hatırlarız.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ