• admin
  • 436 views
  • Haziran 3, 2017
  • 0
  •  

Hem Büyüklere Hem Çocuklara Müze

Oyuncaklar çocukların ruhunu en iyi dile  getiren  araçlardır.  Teknolojinin gelişmesiyle değişime uğrasa da bugünde çocukların hayal dünyasına hitap etmeye devam ediyor.  Bilgisayar çağından çok uzak yıllarda da tarihsel gelişimin ve  çocukların dünyasını görmek, yaşamak için özel yerlerden biri de İstanbul Oyuncak Müzesi.   Çocukların bütün hayal gücünü canlandıran bu tarih ve oyunla yaşayan  müzedeki  oyuncaklarla vakit geçirmek  büyüklerin de oldukça ilgisini çekerek onlar için de  tarihsel bir gezinti oluyor.

Şair  ve  Yazar Sunay Akın’ın yönetmenliğinde kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi insanlık tarihinde oyuncağın yerini ve gelişimini çocuklara ve büyüklere tanıtmak  için yola  çıktı.   Oyuncağın üretildiği ilk tarihteki oyuncaklardan itibaren yaşanılan tüm yüzyıllarda çocukların bir anlamıyla da  insanlığın yaratıcı gücüne ışık tutuyor.

Tarihe dair  bütün orijinal  oyuncakların, tek üretilmiş  bütün  tarihi eser oyuncakların yer aldığı  müzede aklınıza hiç gelmeyecek oyuncaklar  ve tarihsel  gerçeklikler gözler önüne serilmiş.   Gerek yurt dışından gerekse ülkemizden derlenip düzenlenmiş ve hayatın  bir  bölümüne tanıklık  etmiş oyuncaklar  İstanbul Kadıköy’de müzede uzun zamandır sergileniyor ve sürekli yeni oyuncaklarla yenileniyor.

Teknolojinin bu kadar  ileri boyutlara gittiği  ve çocukların  hayatının büyük bir kısmının  bilgisayar oyunlarının kapladığı şu  dönemde oyuncağın çocuk yaratıcılığını önemli ölçüde etkilediği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.  Çocuklarınıza oyuncağın hangi süreçleri yaşayıp günümüze kadar geldiğini,  hayatın ve tarihin hangi aşamalarına tanıklık ettiğini anlatmak isterseniz  İstanbul Oyuncak Müzesi iyi bir hafta sonu alternatifi olacaktır.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ