Araba Almanın 10 Yararlı Faydası Arabanın Tanımı Ve İlk Arabanın İcadı
  • admin
  • 392 views
  • Kasım 18, 2017
  • 0
  •  

Araba Almanın 10 Yararlı Faydası Arabanın Tanımı Ve İlk Arabanın İcadı

Yüzyıllardır kullanılan araçlardan biri arabadır. Araba; İnsan veya yük taşıyan, dört tekerlekli vasıtalardır. Tarihte kendiliğinden gidebilen ilk kara taşıtını 1769 yılında Fardler Nicholas Joseph Cugnot icat etmiştir. İlk benzinle çalışan otomobili ise; Karl Benz icat etmiştir.

Araba Almanın Faydaları:

1: Arabalar, uzun mesafeleri kısa sürede gidebilmeyi sağlamaktadır. Araba kullanan bir kişi, yürüyen bir kişiye nazaran ulaşmak istediği yere daha çabuk ulaşır. Araba kullanmak, zamandan tasarruf etmeyi sağlamaktadır.

2: Kişi gideceği yere arabayla gitmeyi değil de yürüyerek veya bisiklet sürerek gitmeyi tercih ederse enerjisini sarf etmiş olmaktadır. Bu da kişinin yapacağı işte verimli olamamasına, öğrenciyse dersine odaklanma sorunu yaşamasına sebep olmaktadır.

3: Dünya’ da kullanılan arabalardan biri ambulans arabalarıdır. Bu vasıta araçları, uzmanlar tarafından hastaya en kısa sürede müdahale edilebilmesi için kullanılmaktadır. Yani arabaların yaşam kurtarıcı rolleri de bulunmaktadır.

4: Pek çok meyve ve sebzeler uzak şehirlerden kamyon gibi yük arabalarıyla taşınmaktadır.

5: Dünya’nın birçok yerinde minibüs, taksi ve halk otobüsleri gibi araçlar kullanılmaktadır. Bu vasıtalar pek çok yolcunun seyahat isteklerini yerine getirmektedir.

6: Arabalar sadece insan taşımazlar. Kargo arabaları adı verilen vasıtalar; Sahiplerine ulaştırılması gerekli olan mektup, değerli eşya veya özel eşyaları taşımaktadırlar.

7: Arabalar ticareti hızlandırırlar. Satışa çıkarılan mallar en kısa sürede sahiplerine ulaştırılır. Ve bunun sayesinde alışveriş gerçekleştirilmiş olur.

8: Arabaları olan kişilerin uzaklarda yaşayan aileleriyle aralarında ilişkilerin daha kuvvetli olduğu görülmüştür.

9: Arabaları olan kişilerin olamayanlara göre yapacakları işi kısa sürede yapabildiklerinden ötürü kendilerine daha çok vakit ayırabildikleri saptanmaktadır.

10: Arabalar engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmaktadır. Yürüyemeyecek durumda engelli olup bir yerden bir yere gitmesi gereken bir birey araba sayesinde ulaşımını sağlayabilmektedir.

Yazar: admin #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ